Mezinárodní vědecká konference Hradecké dny sociální práce 2017 Téma konference: Sociální práce jako nástroj podpory sociální změny Vnímání sociální práce jako významného nástroje podpory sociální změny vychází z globální definice sociální práce schválené Valným shromážděním IFSW (Mezinárodní federace sociálních pracovníků) a IASSW (Mezinárodní asociace vzdělavatelů sociální práce) v červenci 2014 v Melbourne. Tato definice uvádí, že sociální práce je na praxi založená profese a akademická disciplína podporující sociální změnu a rozvoj, sociální soudržnost a posílení a osvobození lidí. Pro sociální práci jsou zásadní principy sociální spravedlnosti, lidských práv, kolektivní zodpovědnosti a respektu k rozmanitosti. Sociální práce zapojuje lidi a struktury do řešení problémů a zlepšování životní pohody.
Profese sociální práce je zavázána udržovat sociální stabilitu, pokud tato stabilita neslouží k marginalizaci, vyloučení nebo útlaku jakékoliv menšinové skupiny nebo osob. Mandát sociální změny je naproti tomu založen na předpokladu, že intervence sociální práce se realizuje tehdy, když aktuální situace, ať už na úrovni osoby, rodiny, malé skupiny, společenství nebo společnosti, je uznána za potřebnou změny či vývoje. Tento mandát je řízen potřebou změnit ty strukturální podmínky, které přispívají k marginalizaci, sociálnímu vyloučení a útlaku.
V rámci jednotlivých sekcí konference si chceme pokládat otázku, jak se daří sociální práci v kontextu České republiky ale i v zahraničí fungovat jako nástroj podpory sociální změny.
|